Zahradníkův kalendář – srpen
Poslední prázdninový měsíc, teplé počasí, žádný spěch a dozrávající plody celoroční práce. To je měsíc srpen. Na zahradě již dozrávají poslední rajčata, papriky i okurky. V následujícím měsíci již nebudou mít dostatek slunečního záření pro dozrání plodů, proto jejich květy odštipujte, aby se zbytečně rostliny nevysilovaly.
Kromě plodové zeleniny sklízejte luskoviny – fazole a hrášek. Věnujte pozornost i cibulové zelenině. Sklizeň cibule se zpravidla provádí při zhruba třetinovém polehnutí natě (na přelomu července a srpna). Následně se nechá proschnout na záhonku nebo ji lze ve více kusech někam zavěsit. Jakmile je nať dostatečně zaschlá (začne šustit), pak ji přesuňte na suché a chladné místo o teplotě 0–2 °C.
Pokud již česneku uschly listy a nať zhruba z poloviny leží na zemi, pak je ideální čas pro jeho sklizeň. Česnek je náchylný na mechanické poškození a následné znehodnocení, proto pracujte opatrně. Po sklizni jej nenechávejte na záhonku – mohlo by dojít k jeho úžehu. Po sklizni celou rostlinu zavěste na zastíněné a vzdušné místo nebo ho sušte bez natě v tenké vrstvě v bednách, podlaze či roštu.
Nyní můžete sklízet i letní mrkev, cukety, melouny, první dýně a řapíkatý celer. Pro podpoření růstu můžete tomu bulvovému odstranit spodní listy.
I srpen je měsícem, kdy můžete zasít některé plodiny a vychutnat si za pár týdnů čerstvou zeleninu. Ještě se vám chytne ředkvička, která se seje do hloubky 0,5–1 cm a řádků od sebe vzdálených asi 20 cm. Dopřejte jí jen dostatek vláhy a po vzejití rostliny vyjednoťte.
Polníček či jiný salát vás také nezklame. Seje se přímo na záhonek, do sponu 15x15 cm a na slunečné stanoviště. Pokud polníčku dopřejete dostatečnou zálivku, odvděčí se vám šťavnatými a křupavými listy.
Můžete vysít i špenát, kterému vyhovuje kyprá a na živiny bohatá půda (nejlépe kompost). Hloubka setí špenátu je asi 2 cm, do řádků vzdálených 20 cm. Během vegetace potřebuje jen dostatečně zalévat.
Včetně jiné rychle rostoucí listové zeleniny si můžete vypěstovat i pěstitelsky nenáročnou roketu. Její mladé lístky můžete sklízet již pár týdnů od výsevu a ona pak opět obroste. Roketa se vysévá na husto, do hloubky 1 cm, řádků vzdálených 30 cm a na stinné stanoviště.
I když je srpen měsícem její sklizně, je ji možné i nyní vysévat – konkrétně tu ozimou. Cibuli svědčí lehčí, dobře propustné, humózní a neutrální až mírně zásadité půdy. Cibuli sejte do hloubky 0,5–1 cm, sponu 25–30 x 10–15 cm, stanoviště volte teplé a slunečné. U cibule je důležité, aby do zimy stihla povyrůst, proto s výsevem příliš neotálejte.
Na prázdné záhonky můžete během srpna vysévat i mnohem více chutné zeleniny. Za připomínku stojí ještě například salátová čekanka, mangold, fenykl, černý kořen, kapusta, pekingské zelí či kopr.