Zahradníkův kalendář – listopad
Listopad je posledním podzimním měsícem a zahrada si žádá vaši pozornost. Na zahrádce jsou ještě poslední barevné květy chrysantém, vřesů a jiných podzimních květů a nad hlavou se v korunách stromů drží krásné barevné listy ovocných i ostatních listnatých stromů. Co vás čeká a nemine?
Listí, které již opadalo, je třeba pravidelně shrabávat a dát na kompost. Následně je potřeba ještě naposledy posekat trávník (na výšku cca 5 cm), vhodné je i jeho provzdušnění, hnojení a během suchého podzimu i zálivka. Hnojení a vydatná zálivka neuškodí ani ovocným kulturám, jako je rybíz, angrešt, jahodníky a maliníky. Živé ploty je dobré ještě naposledy před zimou zastřihnout. A pokud jste ještě nezazimovali zahradní hadici, nábytek a ani jezírko, nyní je vhodná doba.
Stále je možné sklízet některé saláty (kadeřávek), kapustu, špenát a pórek. Během listopadu si ještě stíháte zasít zeleninu, ze které se budete těšit následující rok. Není sice zaručeno, že to vyjde, ale zkuste například mrkev, petržel či cibuli, některé odrůdy jsou vhodné právě pro tyto pozdní podzimní výsevy. Kromě sklizně zeleniny lze sklízet i pozdní zimní odrůdy jablek, které ještě zůstaly na větvích. S jejich otrháním je vhodné počkat do odpoledne, kdy dochází k oteplení. Ze všech ovocných stromů nezapomeňte odstranit seschlé či jinak mumifikované plody, včetně těch, které jsou na zemi. Pokud některé ovocné plody skladujete ve sklepě, nezapomeňte jednou za čas zkontrolovat jejich stav a případně vyhodit či jinak zpracovat nahnilé kousky. To samé platí i se zeleninou (mrkev, petržel, řepa a podobně).
Ačkoli je celý podzim označován jako vhodná doba pro výsadbu česneku, tak si jeho sázení přiblížíme až nyní – v listopadu. Pro česnek platí, že čím později, tím lépe. Proto neuděláte chybu ani začátkem prosince (pokud nemrzne). Teplota půdy by měla být delší dobu pod hranicí 9 °C (v teplejších půdách totiž stoupá riziko fuzariové hniloby). Česnek sázejte do hloubky kolem 6–8 cm. Spon volte přibližně 25-30 x 10-15 cm. Pamatujte na to, že nesmí přijít do stejné půdy, kde byl loni a ani po jiné cibulové zelenině. Obecně česneku vyhovuje stanoviště teplé a slunečné, snese i polostín. Půda by měla být propustná, středně těžká či lehčí. Česnek nesnese čerstvě hnojenou půdu, lepší je zvolit kompost nebo hnojit alespoň 2 týdny dopředu. Stroužky před samotnou výsadbou doporučujeme namořit.
Listopad je posledním aktivním měsícem, proto ho nepodceňte a opravdu se své zahrádce ještě naposledy věnujte, ať je ta nadcházející zahradnická sezóna o něco příjemnější.