Zahradníkův kalendář – květen
Květen letos začal mnohem dříve, a my se z prvních květů ovocných stromů mohli těšit již v první polovině dubna. Třešně již jsou odkvetlé, jabloně v plném květu a šeříky svými krásnými aromatickými květy také provonily zahrady i ulice. S květnem do našich zahrádek obvykle přichází radost z rozkvetlých květů, bzučení hmyzu, zpět ptáků v korunách stromů, ale současně i seznam úkolů, na které nesmíme zapomenout. Teplejší dny přímo vybízejí k práci na zahrádce, tak co nás čeká a nemine?
Začneme trávníkem, ten je potřeba pravidelně sekat, v případě suchého jara i zavlažovat a zbavit plevele, případně i mechu. Udržujte jej v optimální výšce, aby vypadal zdravě a pěkně.
Nadešel čas pro výsev některých druhů oblíbené zeleniny. Můžete vysévat fazole, hrášek, bob, červenou řepu, zelí, květák, kapustu, kukuřici, dýně, okurky, mangold, některé odrůdy rajčat nebo semena zeleného hnojení. A pokud máte předpěstované sazenice zelí, pórku, celeru či rajčat a paprik, tak je postupně přesuňte ven na připravené záhonky. Pokud je však květen chladnější, tak vyčkejte na výsadbu kořenové zeleniny až na konec měsíce. Nezapomeňte zeleninové záhony pravidelně zavlažovat, jednotit a odplevelovat.
Ovocné stromy na zahrádce letos již pravděpodobně odkvetly a začínají se nalévat jejich plody. V každém případě je potřeba všechny ovocné stromy zalévat. Pozornost pak věnujte zejména nově vysazeným ovocným stromům (v posledních třech letech) – ty potřebují zálivku nejvíce. Starší stromy zalévejte klidně méně často, ale zato vydatně, protože je potřeba dostat vodu především ke kořenům, proto je také vhodné půdu kypřit.
Nastává také chvíle pro jejich roubování ze stromu na strom a přeroubování „za kůru“, takže pokud jste si v prosinci či v lednu nastříhali rouby a uložili je do chladu, tak je nyní přeroubujte. Rouby by každopádně měly splňovat následující vlastnosti: měly by být živé, spící a nenarašené. Provádějte i postřiky proti chorobám a škůdcům, protože čím teplejší jaro je, tím se zvyšuje pravděpodobnost jejich výskytu. A v případě velkého nasazení plodů u meruněk, broskvoní, jabloní či hrušní je vhodné plody protrhat. Plody totiž potřebují dostatek místa pro svůj růst. Speciální pozornost věnujte mladým ovocným stromkům (do tří let od výsadby) a vyčkejte, do dalších let, kdy již budou jejich větve silnější, do té doby doporučujeme odstraňovat už jejich květy, aby se zbytečně nevyčerpávaly kvetením a stromy mohly sílit.
V rámci okrasné zahrady je květen ideálním měsícem pro výsadbu hlíz dosny, jiřinek či mečíků. Také můžete přesadit ven předpěstované sazeničky letniček, begonie, levandule a v případě normálního průběhu počasí pokračovat i ve výsadbě dřevin a růží. Z trvalek můžete zasadit třeba plaménky, hortenzie nebo opletky.
Z bylinek můžete vysadit například bazalku, majoránku, petržel či rozmarýn.
V květnu je tedy na zahrádce práce víc než dost a je ji vždy potřeba přizpůsobit aktuálnímu počasí. Kromě výše zmíněného se nezapomeňte postarat i o jahodníky, pravidelně stříhejte živé ploty, můžete i množit některé okrasné keře, pravidelně odstraňujte plevele a odlamujte semeníky u odkvetlých tulipánů. Nezapomínejte i na čas pro sebe a třeba i nějakou hezkou knížku pod rozkvetlými stromy na zahrádce.