×
Hledat v našem blogu

Zahradníkův kalendář – červenec

Krásné počasí, sluníčko, dlouhé dny a spousta dozrávajícího ovoce – od rybízů, malin až po meruňky a jiné ovocné stromy… to vše přináší červenec. Pokud máte ještě volné místo na záhonku nebo vám některá plodina nevzešla, pak nezoufejte. I během července je možné vysévat oblíbené zeleninové druhy a zajistit si tak úrodu i během podzimních měsíců. Které to jsou?

Asijská zelenina je vždy správnou volbou. Pěstovat se dá jak na zahrádce, tak i v květináči za oknem. Jedná se o především listovou zeleninu, která se vyznačuje rychlým růstem a pěstitelskou nenáročností. Mezi konkrétní druhy, které můžete vysévat v červenci patří například Pak Choi, Tatsoi, hořčice, čínské zelí a také různé mixy salátů. Sklizeň asijské zeleniny záleží na konkrétním druhu a termínu výsevu, je ji možné provádět až do listopadu.

Bohatou úrodu vám přinese i jiná listová zelenina. Velmi oblíbený je špenát, který se vysévá přímo na stanoviště a semínka stačí jen zlehka uhrabat. Špenátu svědčí dostatečné osvětlení – na přímém slunci má tendence brzy vybíhat do květu. Nehnojí se přímo a na živiny ani pěstování není nijak náročný. Potřebuje jen dostatečnou a pravidelnou zálivku. Sklizeň záleží na termínu výsevu, je možná až do příchodu prvních mrazíků. Kromě špenátu je možné vysévat i rukolu či roketu, která je též pěstitelsky nenáročná a lze si ji snadno vypěstovat i doma v mělké misce. Stačí jí dopřát jen dostatečnou zálivku. Pro kontinuální sklizeň doporučujeme semínka vysévat v odstupu několika dní do hloubky 0,5 cm. Na první sklizeň se pak můžete těšit již po 6 týdnech. Stejně jako špenát lze využít i mangold, který lze snadno pěstovat a sklízet během celé sezóny. Seje se v průběhu července přímo na konečné stanoviště, do hloubky 2–3 cm a sponu 40x30 cm. Má rád osluněné a kvalitní půdy s dostatkem živin. V sousedství nesnese špenát a červenou řepu. Listy se sklízejí průběžně, jelikož je schopný několikrát obrazit, ale jen do té doby, něž začne vybíhat do květu. Během mírných zim plodí neustále.

Z kořenové zeleniny lze v červenci vysévat i ředkev. Výsev se provádí přímo na venkovní záhon do hloubky 2 cm a sponu 50x30 cm. Vyžaduje jen dostatek vláhy, dostatečné oslunění a humózní hlinitopísčitou půdu. Vyznačuje se poměrně rychlým růstem a sklízet ji můžete již po dvou měsících od výsevu. Ředkev lze velmi dobře skladovat až po dobu několika měsíců. Když už je řeč o ředkvi, je potřeba zmínit i oblíbené ředkvičky – výběrem letní odrůdy rozhodně neuděláte chybu, stačí jí dopřát jen dostatek vláhy. Seje se přímo na záhonek na slunečné stanoviště do hloubky 0,5–1 cm. Po vzejití je potřeba ředkvičky vyjednotit. Bohatou úrodu až do podzimu si můžete zajistit postupným doséváním. Nyní je také poslední šance si zajistit úrodu mrkve – například pozdní typ Kuroda se vysévá během června a začátku července přímo na stanoviště, do maximální hloubky 1 cm, sponu 30x15 cm a na slunečné stanoviště. Do příchodu prvních mrazíků vám vytvoří velmi chutné a šťavnaté kořeny, které jsou jen krátkodobě skladovatelné.

Nezapomínejte na košťálovou zeleninu. Pozdní odrůdy květáku lze vysévat v první polovině července na přiměřeně osvětlené stanoviště. Květák je náročný na půdu, proto je vhodné volit řádně vyhnojené, středně těžké půdy s dostatkem vláhy a živin. Seje se 0,5 cm hluboko, do sponu 50x40 cm. Sklizeň probíhá od října do listopadu. Také lze vysít i některé odrůdy fenyklu. Fenykl vyžaduje slunečné stanoviště s lehkou a dobře propustnou půdou. Seje se do hloubky 0,5–1 cm a sponu 30x20 cm. V průběhu vegetace je mu potřeba dopřát pravidelnou zálivku a kypření. Přibližně 3 týdny před sklizní je k němu potřeba přihrnout zeminu, aby došlo k vybělení hlízy. Poslední sklizeň by měla proběhnout před příchodem prvních mrazíků. Hlízy lze skladovat max. po dobu 2 měsíců.

Nenechávejte si zarůstat záhonky plevelem. Ačkoliv se zdá, že je červenec zejména měsícem začínajících sklizní, je toho možné zasít ještě mnohem více. Kromě výše zmíněných jde například i o některé odrůdy červené řepy, kedlubny, vodnice, brokolice či čekanky.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se