×
Hledat v našem blogu

Zahradníkův kalendář – červen

V červnu jsou již rostliny v plném růstu a také začíná jejich sklizeň. Zahradnická sezóna je tedy v plném proudu, nad jarními teplotami začínají pomalu převažovat letní teploty, dozrávají první plody a na zahradě vás čeká spousta činností, které byste neměli vynechat.

V červnu začíná sklizeň raných druhů ovoce a zeleniny. V první řadě jsou to jahody, třešně, maliny, rybízy, angrešty. Dále také čerstvé bylinkypažitka, petržel, máta, meduňka, bazalka a další. Sklízené bylinky můžete sušit nebo mrazit pro budoucí použití v kuchyni, jen u pažitky sušení nedoporučujeme. Ze zeleniny můžete sklízet raný hrášek, brambory, mrkev, špenát, salát, vodnice, ředkvičky či například rané zelí.

Angrešt i rybízy a další okrasné keře lze množit pomocí zelených řízků. Okrasným keřům upravujte jejich tvar, aby se mohly bohatě zahušťovat. Mladé a nově vysázené stromky průběžně kontrolujte, případně povolte jejich vázání k opoře. Také zkontrolujte rouby, zda se všechny „chytly“, případně to zkuste za rok znovu. Všechny dřeviny je v případě výskytu různých chorob či škůdců vhodné chránit proti jejich negativnímu působení, proto použijte některou z chemických možností nebo metody nechemické. Ovocné stromky můžete i přihnojovat, nejlépe po obvodu jejich koruny.

Pokud během června málo prší, pak je potřeba průběžně vše, co máte na zahrádce zavlažovat (včetně trávníku). Doporučujeme instalovat pod okapy IBC nádrže, abyste mohli dešťovou/srážkovou vodu využívat efektivněji.  

Nyní vám pravděpodobně dělají radost květy pivoněk, ibišků, třezalek, růží, kopretin, lilií, mečíků či begónií, ale nezapomeňte, že si během června můžete vysadit dvouletky a letničky, například pomněnky, sedmikrásky, violky, macešky, hvozdíkya další krásné druhy. Koncem měsíce můžete vytáhnout cibulky narcisů a tulipánů. U tulipánůto však dle našich zkušeností není úplně nezbytně nutné.

Kromě sklizně zeleniny můžete v červnu i některé druhy vysít nebo vysadit ven na záhonky. Určitě vyzkoušejte ledový salát, čekanku, některé druhy hrachu, teplomilné fazole nebo i pozdější mrkve a okurky. Melouny, cukety či lilky můžete vysadit ven do prohřáté půdy.

V červnu se tedy na zahrádce skoro nezastavíte. Kromě setí a sklizně nezapomeňte na další zahradnické práce, mezi které patří pletí, protože rostliny kolem sebe potřebují dostatek prostoru a také tím potlačíte konkurenci o potřebné živiny. Zalévání je taktéž klíčovou činností, především během suchých dní. Zalévejte hlavně ráno nebo večer. Co se týče ochrany rostlin, tak průběžně kontrolujte rostliny, abyste stihli včas ošetřit. Rajčatům pořiďte podpěry, aby se nezlomily pod váhou plodů. Starejte se i o trávník, který průběžně sekejte, zalévejte a hnojte. Dopřejte si i chvilku pro sebe v zákoutí vaší zahrady a odpočiňte si. 

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se