Zahradníkův kalendář – březen
Příroda postupně ožívá po chladné zimě a chladné dny se střídají s teplejšími a deštivými. Teploty postupně začínají stoupat a příroda se probouzí k životu. V březnu je na zahradě spousta práce a je potřeba se začít připravovat na novou sezónu. Níže naleznete některé z úkolů, které můžete v březnu na zahradě provést. Každá zahrada je však jiná, a proto je důležité tyto činnosti přizpůsobit potřebám vaší zahrady a aktuálnímu počasí.
Prvním z úkonů může být příprava půdy, která je pro pěstování rostlin naprosto stěžejní. Pokud je to možné a půda není zmrzlá, můžete začít s přípravou záhonů na novou sezónu. Nejprve záhonky zbavte starého listí či mechu a odplevelte je. Následně můžete rozprášit kompost nebo hnůj pro obohacení půdy o živiny.
Svou pozornost věnujte i trávníku. Na výsev nového je ještě brzy, to doporučujeme až během dubna až května. Trávník po zimě je potřeba zbavit opomenutého starého listí a větviček. A pokud již začíná trávník růst, je ho důležité posekat pro podporu zdravého růstu (na výšku cca 4–6 cm). Zima bývá pro trávník poměrně vyčerpávající a aby mohl přijímat živiny, potřebuje na jaře oživit a provzdušnit. Je proto vhodné provést vertikutaci, následně trávník prohnojit trávníkovým hnojivem a dopřát mu zálivku.
Výsadba zelenin je již od února v plném proudu, ale stále ji stíháte. Některé druhy zeleniny mají rády chladnější počasí a mohou se buď předpěstovávat uvnitř nebo je lze vysít přímo na záhonek, pokud to teploty dovolí. Mezi zeleninu vhodnou pro výsev v březnu patří následující. Špenát je chladnomilný a dobře roste i za nižších teplot. Ředkvičky rostou rychle, a proto se i sklizně dočkáte již za pár týdnů, s výsadbou však počkejte spíše do konce měsíce. Naopak s předpěstováním sazenic rajčat, a především paprik již moc neotálejte, tato vynikající plodová zelenina by neměla chybět na žádném zeleninovém záhonku. Jakmile je půda dostatečně prohřátá, můžete sáhnout i po semenech mrkve, kterou lze vysévat přímo na záhonek nebo do nádob doma. Jestliže žijete v teplejších oblastech, doporučujeme vyzkoušet i pěstování melounů – nastává čas pro předpěstování nebo je můžete vysazovat do vytápěného skleníku. Kromě výše zmíněných můžete vysévat i raný květák, lilek, rukolu, celer, brokolici, bob, cibuli nebo tykev a další.
Péči vyžadují i ovocné dřeviny. Pokud to počasí dovolí, proveďte řez ovocných stromů a keřů. Odstraňte suché, poškozené a nadbytečné větve. Nezapomeňte i na jejich ochranu – například proti mšicím a jiným škůdcům, kterým se v teplých jarních dnech až moc daří.
V březnu určitě neopomíjejte ani péči o drobné ovoce, jako jsou jahodníky, maliníky, rybízy a angrešty. Můžete je okopat a odstranit plevel, aby byla půda volná a prodyšná. Co se hnojení týče, doporučujeme využít kompost, kterým rostliny zahrňte a aplikujte vhodné hnojení. Nezapomeňte na dostatečnou závlahu. Především v období s nedostatkem srážek zalévejte pravidelně. Můžete provést i řez maliníku – pro podporu růstu silných a zdravých výhonů odřízněte krátké a nedorostlé výhony, zbylé zkraťte na délku kolem 130 cm.
Vzhledem k poměrně proměnlivému počasí je důležité chránit citlivé rostliny před jarními mrazy. Využít můžete například různé krycí materiály (speciální ochranné fólie či plachty), které poskytnou izolaci a ochranu před nízkými teplotami. Pokud vlastníte pařeniště nebo skleník, je možné náchylné rostliny umístit tam. Můžete zkusit i mulčování, které pomůže udržet teplo a zabrání rychlému ochlazování půdy. Pokuste se vyhnout příliš raným výsadbám a při výběru odrůd volte spíše ty chladu vzdornější.
Březen je pro zahrádkáře klíčovým měsícem, kdy se příroda probouzí k životu a je čas se připravit na novou sezónu. Březen nabízí spoustu možností pro práci na zahradě od přípravy půdy, přes předpěstování, výsevy, péči o rostliny po plánování. Přejeme úspěšné pěstování!