×
Hledat v našem blogu

Výživa drobného a bobulového ovoce

V předchozích článcích jsme probrali výživu zeleniny i ovocných stromů, nyní je čas se zaobírat drobným a bobulovým ovocem. Níže ve článku si probereme výživu jahodníku, borůvek, maliníku, ostružiníku a révy vinné.

JAHODNÍK

Pro jahodník je typická malá osvojovací schopnost a mělký kořenový systém. Nejlépe mu budou vyhovovat středně těžké nebo lehké půdy se závlahou. Jahodník nemá rád vápnění, proto po vápnění pěstujte jiné plodiny, které snáší i vyšší pH. Pro jahodník se ideální pH pohybuje v rozmezí 5,5–6,5. Vyšší pH způsobuje chlorózy mladých listů. Jahodník hůře reaguje na hnojení.  

Na jednom stanovišti se pěstuje většinou po dobu tří let, na zahrádce i delší dobu. Obvykle se hnojí po výsadbě, dusíkem především podle stavu porostu, jeho obsahu v půdě a na základě předplodiny. Obecně platí, že se aplikují vyšší dávky dusíku ke starším rostlinám. 1. rok přijde až 60 kg N/ha (počátkem rašení, kvetení a po sklizni); 2. rok i 90 kg N/ha. Mimokořenově lze aplikovat například železo.

MALINÍK A OSTRUŽINÍK

Oba druhy se vyznačují menšími nároky na živiny dodané z hnojiv. Také mají vysokou osvojovací schopnost. Ideální pH je stejné jako u jahodníku, pohybuje se v rozmezí hodnot 5,5–6,5. Maliník a ostružiník se obvykle hnojí dusíkem, fosforem i draslíkem (NPK).

KANADSKÁ BORŮVKA

Borůvka je, co se týče výživy podobná výživě maliníku a ostružiníku. Vyhovuje jí především chladnější a vlhčí stanovištěkyselým pH = 4,5. Nízkého pH lze docílit přidáním rašeliny. Pokud však rašelinu příliš nevyhledáváte, zkuste například hrabanku nebo vyzrálý hnůj.

RÉVA VINNÁ

Jedná se o rostlinu s vysokými nároky na stanoviště a zároveň poměrně vysokou osvojovací schopností (80 %N, 60 % K, 40 % P i Mg). Nejlépe se jí bude dařit na středních a lehkých půdáchnízkým obsahem uhličitanů a hlubším profilem půdy. Ideální je mírně kyselé neutrální pH.

Pro vinnou révu je stěžejní správná volba odrůdy. Na uhličitany a na vyšší pH jsou citlivé odrůdy: Veltýnské, Müller, Thurgau, Ryzlink rýnský, Tramín, Frakovka. Alkalické pH i vyšší obsah uhličitanů snáší odrůdy: Ryzlink vlašský, Sauvignon, Neuburské, Burgundské 3x, Vavřinecké, Portugalské modré. Dále je velmi důležité před pěstováním révy vinné upravit terén, důkladně prohnojit před výsadbou a zároveň nezapomenout i na hnojení plodících vinic.

Mezi nejčastější nedostatky živin patří deficience fosforu (projevuje se fialověním listů), dále draslíku (nekrózy krajů listů), hořčíku (chlorózy od krajích listů), zinku (malá násada plodů) nebo železa (chlorózy mladších listů).

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se