Voda v zahradnictví
Pro vodu v zahradnictví platí určitá specifika. Jednak je v tomto odvětví velká spotřeba vody, jednak je vždy potřeba mít nějaký zdroj vody a jednak je důležitá i kvalita vody. Voda používaná v zahradnictví by měla být bez zákalu a zápachu, nezasolená, hygienicky nezávadná, mírně kyselá až neutrální a také je důležitá její vhodná teplota při zalévání. Na zahrádce můžete využít vodu dešťovou, podzemní, vodovodní a povrchovou. Níže se dočtete více informací ohledně jejich složení a použití.
DEŠŤOVÁ VODA
Dešťová voda může mít v každém regionu i v rámci sezóny či krátkodobějšího období různé vlastnosti. Obecně však platí, že je nezasolená, mírně kyselá a měkká. Dále má poměrně nízký obsah minerálních látek a lze i částečně odhadnout vstupy živin. Obsahuje ionty dusíku – NH4+ (11 %, 1,81 mg/l), NO3- (22 %, 3,63 mg/l), síry – SO42- (20 %, 2,39 mg/l), hořčíku, vápníku, draslíku, fosforu, sodíku i chloru (16 %, 2,63 mg/l). Nezapomínejte zadržovat dešťovou vodu do nádob, kádí, sudů či IBC nádrží, je to zadarmo a v průběhu suchého období tyto zásoby jistě oceníte.
PODZEMNÍ VODA
U podzemní vody jsou značné rozdíly dle oblasti, ve které zahradničíte. Obvykle se vyznačují vyšším obsahem solí (vhodné jsou vody do 0,5 mS/cm), vyšší tvrdostí, větším obsahem oxidu uhličitého, ve většině případech splňuje hygienické parametry. Použití minerálních vod však v zahradnictví není vhodné. Chemické složení je tedy velmi variabilní závisí na podloží, matečné hornině. Kyselé hlinitokřemičitanové horniny obsahují více síry, bazické horniny a krasové oblasti zase více uhličitanů a pískovce a slínovce v české křídové pánvi zase více vápníku, uhličitanů i síry.
VODOVODNÍ VODA
Složení vodovodní vody je značně závislé na zdroji. Povrchové zdroje jsou obvykle měkké vody a ty podzemní zdroje obsahují více solí. Dále platí, že je hygienicky nezávadná, obvykle má i upravený obsah chloru na běžnou hranici (1–1,5 mg Cl/l). Jejím negativem je však především cena, protože je v porovnání s ostatními variantami poměrně drahá.
POVRCHOVÁ VODA
Jedná se o nejpoužívanější variantu s nízkým obsahem solí, proto je i měkčí. Její nevýhodou může být to, že může obsahovat nečistoty (různé odpady, smyvy) a mikroorganismy. V posledních letech však dochází ke zlepšení vlastností. Výhodné je i to, že je to levná varianta.
Kvalita vody se obecně hodnotí na základě chemických vlastností, především se hodnotí následující parametry: pH, koncentrace solí, koncentrace iontů (negativně působí vyšší obsah boru, chloru, sodíku i železa) a tvrdost vody (=obsah rozpustných sloučenin).