×
Hledat v našem blogu

Sladší než cukr - stévie

Po mnoho staletí je využívána domorodými indiány v dnešní Paraguayi a Brazílii. Sladí jí tradiční čaj a listy využívají i při pálení žáhy. A co víc, je dokázáno, že používání stévie snižuje tvorbu zubního kazu.

Sladivost čerstvých nebo sušených lístků stévie je 300 krát vyšší než cukru. Účinnými látkami stévie jsou glykosidy steviosid a rebaudiosid. Oba glykosidy se při vyšší teplotě nerozkládají ani nekvasí, proto je možné stévii použít i do horkých nápojů či při tepelném zpracování zavařenin, moučníků a jiných potravin. Nejsladší je v době květu.

Semena stévie můžete vysévat po celý rok doma, na zahrádce nebo ve skleníku. Výsev semen se provádí na povrch substrátu a následně se jen lehce zasypou tenkou vrstvičkou substrátu, kompostu nebo agroperlitu. Substrát udržujte neustále vlhký, ale pozor na přemokření. Teplotu by měla být okolo 20 °C. Doba klíčení je přibližně 4–6 týdnů nebo i déle, záleží na pěstebních podmínkách. Stanoviště pro stévii volte  světlé. Přímé světlo nemá ráda. Jakmile jsou rostlinky dostatečně uchopitelné, přesazují se do květináčů. Zaštípnutím rostlin podpoříte jejich větvení. Ven je můžete dát po polovině května, kdy už nehrozí noční mrazíky. Výhony sklízejte, jakmile dosáhnou výšky 40–50 cm a zkraťte je asi na 20 cm. Další sklizeň závisí na velikosti přírůstků. Při pěstování v bytě rostliny pravidelně zalévejte i přes zimu a na podzim je přihnojte. Rostliny neshodí listy a v zimě stále porostou.

Na zimu můžete nechat rostlinu přezimovat při teplotě 10–14 °C, a sestřihnout ji na přibližně 10 cm. Nadzemní část postupně zaschne, na jaře však zase obrazí. Na jaře je vhodné rostlinu přesadit do větší nádoby.

Stévie sladí, ale nemá žádnou energetickou hodnotu, podporuje činnost slinivky a pomáhá tak při cukrovce. tudíž ji lze použít jako náhradní sladidlo. Chrání před vysokým krevním tlakem a povzbuzuje trávení. Podílí se na zhutnění svalové hmoty – to je důležité při odtučňování, pomáhá při léčbě akné a ekzémůsnižuje chuť na alkohol a tabák. Má antibakteriální a protivirové účinky, urychluje hojení ran, reguluje tvorbu bakterií v ústní dutině a omezuje tvorbu zubního kazu.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se