Křen selský - Armoracia rusticana - prodej kořenových řízků - 1 ks
Křen selský je oblíbenou kořenovou zeleninou původem ze západní Asie a jihovýchodní Evropy.
Rostlina dorůstá výšky až 1 m a má bohaté bílé květenství.
Pěstuje se hlavně kvůli svým kořenům, které jsou velmi zdravé a plné vitamínů (A, C a další). Využití ale najdou i jeho listy, které jsou vhodné jak ke konzumaci, tak při obkladech nebo tinkturách.
Balení obsahuje 1 ks kořenového řízku.
Křen je mohutná rostlina s lesklými listy a bohatě rozvětveným květenstvím. Rozmnožuje se řízkováním kořene, který má velkou regenerační schopnost. Abychom dosáhli kýženého výsledku v podobě silného kořene, můsíme v průběhu celého pěstování odstraňovat malé vedlejší kořínky.
Stanoviště vybíráme slunné nebo polostinné, s vlhkou půdou bohatou na živiny. Půdu je potřeba dobře připravit a prohnojit kvalitním kompostem.
Existují dva způsoby pěstování křenu, jednoleté a víceleté.
Jednoleté pěstování spočívá v sázení asi 1 cm silných kořenů. Ty na podzim uložíme do bedýnky s pískem na chladné místo, necháme přezimovat, a na jaře otrháme tenké kořínky a připravíme si řízky o délce asi 20 cm. Ty sázíme šikmo do hloubky asi 15 cm, horním koncem řízku směrem na povrch půdy. Koncem června kořeny odhrneme, odstraníme tenké kořínky a zase přihrneme. Sklízíme co nejpozději na podzim.
Víceleté pěstování spočívá v sázení řízků, které mají minimálně 2 cm tloušťku a délku kolem 10 cm. Sázíme je na podzim nebo brzy z jara, do hloubky 15 cm a asi 0,5 m od sebe. Když se objeví výhony, zeminu odhrneme a odkopeme všechny výhony a necháme jen dva, odstraníme také tenké kořínky. Totéž zopakujeme v létě. Na podzim, až listy zhnědnou, můžeme sklízet křen. Odhrneme zeminu, odkopeme konzumní vrchol a zbylou část opět přikryjeme. Takto může křen zůstat na jednom místě až 10 let.