Rychlení cibulovin – krásné květy i v období tuhých mrazů
Na zahradě v tomto období není téměř žádná práce, nic neroste, nic nekvete. Ale pomocí rychlených cibulovin si šedivé a mrazivé dny prozáříte. Není to náročné, tak to zkuste také.
Zasadíte-li cibule rostlin do vlhké půdy a umístíte je do teplejší místnosti, tak cibuloviny přesvědčíte, že zima už je pryč a přichází jaro. Musíte však počítat s tím, že od výsadby do vykvetení uplyne minimálně 6–8 týdnů.
Pro rychlení se nejvíce hodí tyto cibuloviny:
hyacinty,
narcis taceta,
konvalinky,
modřence.
Tulipány ideální nejsou, ale pokud je chcete vyzkoušet, vybírejte z nízkých odrůd. Zakoupit lze přímo odrůdy určené k rychlení nebo preparované cibule, které jsou již blízko od rašení, a doba jejich pěstování v bytě se výrazně zkrátí.
Cibule vysazujte do mělkých nádob tak, aby jejich špičky (polovina až třetina cibule) vyčnívaly nad povrch půdy. Vysazené cibulky zalijte a rostliny zpočátku umístěte na tmavé chladné místo. Pomoci si můžete i tmavým kartonem. Po vyrašení prvních zelených špiček listů přeneste osázené nádoby do teplejší světlé místnosti. Vyšší teplota ale vede k rychlému růstu květů, které se následně snadno vylamují, je proto lepší teplotu hlídat a držet ji kolem 17 °C.
Přestože konvalinky nepatří k cibulovinám, je postup jejich rychlení podobný. V listopadu vyryjte na zahradě konvalinkové puky, ve kterých jsou založeny květy, a na husto je naskládejte do květináče se zeminou. Nádobu zalijte, shora zakryjte vrstvou mechu a potáhněte černou fólií. Poté ještě překryjte sklem, postavte do tepla a pravidelně zalévejte vlažnou vodou. Květy se objeví asi za 4 týdny. Potom rostliny odkryjte a přesuňte na světlo.
Aby cibuloviny v bytě kvetly bohatě, neobejdete se bez vydatného hnojení v týdenním intervalu, a to od objevení květu (zhruba leden, únor), po celé období kvetení až do poloviny léta, kdy cibule narůstají. Použijte roztok organického hnojiva s minimálním obsahem vápníku.