×
Hledat v našem blogu

Pěstování růží ze semen

Semena lze sklízet nejen na podzim, ale i počátkem zimy z lehce přemrzlých šípků (mráz v nich sice snižuje obsah vitamínu C, ale jejich klíčivosti nevadí – naopak je nutný!). Nebo semena můžete zakoupit v našem e-shopu.

– pokud si budete připravovat semena sami, šípky sbírejte vždy až v době, kdy jsou plně vybarveny, ale nejlépe ještě před tím, než začnou měknout. Další kroky jsou již podobné i pro zakoupená semena v obchodě.
semena vložte do nádoby s vlhkým ostrým pískem nebo štěrkem a celá je zasypejte. Na teplém místě je ponechte 3–4 týdny. Pak nádobu s nimi vystavte mrazu, chraňte ji před ptáky a hlodavci.
– koncem zimy nebo začátkem jara přeneseme nádobu se semeny do místnosti, semena ze šípků vyjmeme do sklenice s vodou a odstraníme vše, co plave na hladině.
semena vysévejte do nádoby na povrch výsevního substrátu a zakryjte je vrstvou hrubšího písku.
– nádoby přemístěte do skleníku nebo pařeniště.
– rostlinky budou vzcházet velmi nepravidelně. Když se objeví první pravé lístky, opatrně je po jednom přepíchejte do květináčků. Ostatní semena nechte vyklíčit.
– semenáčky růží poté můžete přesadit do pěstebního záhonu, tam je pěstujte ještě 1–2 roky, než budou velké natolik, aby se daly vysadit na trvalé stanoviště.
– chcete-li si zajistit rostliny určité odrůdy nebo druhu, raději je ručně opylujte, i když je-li zahrada pestrá, mělo by zde být přirozených opylovačů dostatek. 

Tipy pro podzimní a zimní péči:

– záhon s růžemi odplevelujte a sbírejte všechny opadané listy růží.
růže pečlivě nakopčete a přikryjte nastýlkou z chvojí, slámy apod.
– jestliže růže v minulém roce trápila černá skvrnitost listů, rez či padlí růžové, naposledy je postříkejte fungicidem. V den postřiku nesmí mrznout.
– nově zasazené růže kontrolujte. Když mráz některé „vytáhne“ ze země, dobře kolem nich zeminu ušlapejte a znovu je přikryjte.
– pravidelně kontrolujte i opěry a úvazy, zvláště foukal-li silný vítr, a dejte je opět do pořádku, pokud je to nutné.
– zimní období je vhodné k opravám starých a budování nových treláží pro pnoucí růže.
– již v únoru začněte s prořezávkou pnoucích růží, pokud je však velmi chladno či ještě mráz, práci odložte až na březen.

Tag: zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se