Pěstování bylinek – anýz
Blízkým příbuzným anýzu je například fenykl či kmín a způsob pěstování těchto rostlin je proto velmi podobný. Bude se mu dařit jak v záhonu na zahradě, tak v květináči na balkoně nebo na okenním parapetu. Semena můžeme vysévat během celého vegetačního období, nicméně nejlepší čas pro výsev je březen a duben.
Semena vyséváme přímo do řádků vzdálených alespoň 15 cm od sebe a do hloubky 1 až 2 cm. Doba klíčení trvá přibližně tři týdny. Po vzejití rostlinky vyjednotíme a nejslabší jedince odstraníme, přičemž dáváme pozor, abychom zbývající rostlinky nepoškodili – mladý bedrník anýz je velmi náchylný na jakékoliv poškození a neopatrnou manipulací jej snadno zničíme.
Ideální stanoviště je na slunci v lehčí (písčitohlinité) zemině. Rostliny v létě pravidelně zaléváme a odplevelujeme. Šedozelené plody sklízíme v srpnu či září, těsně před dozráním. Sušíme na vzdušném, prosvětleném místě, nikoliv však na přímém slunci. Suchá semena poté skladujeme v uzavřené nádobě na tmavém místě, aby nezvětrala a neztratila tak své účinné látky.
Používáme ho nejen jako koření, ale lze z něj připravit i čaj. Nežádoucími účinky anýzu jsou možné alergické reakce, které se mohou projevit otokem sliznic či problémy s dýcháním. Jejich výskyt je ale velmi vzácný.
Anýz je vhodný i pro těhotné a kojící ženy, účinné látky anýzu totiž přecházejí do mateřského mléka a prospívají tak i zdraví dítěte.
Anýz se k léčebným účelům používal již od starověku. Ve středověku se mělo za to, že je účinným lékem proti moru. Anýz má především protizánětlivé vlastnosti, pomáhá proti kašli, zlepšuje trávení a příznivě působí také na obecné zdraví žen.
Příznivé účinky anýzu:
- ulevuje od kašle
- pomáhá proti zánětu
- usnadňuje usínání
- odstraňuje zápach z úst
- podporuje trávení
- zkapalňuje hleny
- ulevuje od žaludečních a střevních křečích
- pomáhá při nadýmání
- podporuje kojení
- ulevuje od menstruačních bolestí.