Nezapomněli jste na výsev rajčat?
Vlastní rajčata se s těmi koupenými v obchodě nedají srovnávat. Vypěstujte si vlastní, níže se dozvíte, jak na to.
Rajčata se rozdělují na dvě základní skupiny:
- Tyčková – nejčastěji pěstované, musí mít oporu v podobě dřevěných tyčí nebo ocelových spirál. Jsou vhodné pro pěstování ve skleníku nebo fóliovníku. Dorůstají i přes dva metry výšky! Nesmí se zapomínat na pravidelné vyštipování bočních výhonů.
- Keříčková – dorůstají menší výšky než rajčata tyčková, většinou nepotřebují oporu, avšak v některých případech je výhodou. Zakrslé odrůdy lze pěstovat úspěšně i na balkónu nebo terase, či pod přístřešky nebo v pergolách.
Rajčata vysévejte nejdříve v polovině února, pozor však, aby nebyla příliš slabá a vytáhlá až je budete vysazovat na stanoviště. V závislosti na vývoji počasí, je jejich výsev lepší až začátkem března či ještě o týden později. Semena vysévejte do substrátu pro výsev a množení, nebo do rašelinových tablet (jiffů). Za 1–2 týdny vzešlé rostlinky přepíchejte do sadbovačů, použijte opět substrát pro výsev a množení. Po 3–4 týdnech rostlinky přesaďte do květináčů se zahradnickým substrátem o rozměrech nejméně 8 × 8 cm.
Sazeničky hnojte jednou za 14 dní hnojivem Kristalon Start. Rajčata se pěstují při nižších teplotách okolo 15 °C a je nutné tomu přizpůsobit i zálivku (stačí slabší). Velmi důležité je začít brzy s jejich otužováním. Rostlinám větrejte a dávejte je, nejsou-li teploty na nule, přes den otužovat ven. Do skleníku nebo fóliovníku je lze vysadit už na konci dubna, do volné půdy pak stejně jako papriky v polovině května po „zmrzlých“. Už v květináčích můžete sazenice rajčat ošetřit postřikem Kuprikol nebo biologickým přípravkem Alginur proti houbovým chorobám, které rajčata často napadají.
Zralé plody rajčat jsou bohaté na beta karoteny, vitamín C a v menší míře i na vitamín B a obsahují 90–95 % vody. Beta karoten funguje v našem těle jako antioxidant a jako prekurzor vitaminu A (jeho nedostatek má obvyklé projevy nedostatku antioxidantů – zvyšuje se riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnost organismu). Vitamín C v lidském těle plní mnoho důležitých funkcí, je to ve vodě rozpustná živná látka a vitamín je nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví. Vitamíny skupiny B jsou ve vodě rozpustné vitamíny, který je také nezbytný pro správné fungování metabolismu.