Nejoblíbenější jarní cibuloviny – jak na jejich pěstování?
Řebčíky
Ideální stanoviště je na sluncem ozářených a přesto vlhkých svazích a loukách, pozor však na to, které rostliny budou růst v jeho okolí (řebčík mívá složitý, bohatě rozrostlý kořenový systém a „nesnáší“ ve svém okolí kořeny jiné rostliny, zejména s keři se neradi dělí o prostor). Cibulky vysazujeme na přelomu srpna a září do výživné půdy alespoň 15 cm, lépe však 20–25 cm hluboko. Nesnáší přeschnutí ani přemokření. Po odkvětu a zatažení listů (bývá to asi v červnu) vyjmeme cibulky ze země a uskladníme je na vlhkém místě, nejlépe v rašelině. Cibulka řebčíku by v žádném případě neměla příliš vyschnout, tím se odlišuje v uskladnění od tulipánů anebo narcisů.
Lilie
Lilie příliš nemilují přesazování, dobře si tedy rozmyslete, kam je zasadíte. Stanoviště by mělo být s lehčí, dobře propustnou zeminou, pozor na kotliny, kde se v zimě drží mráz. Na druhé straně jim neprospívá ani spalující polední slunce, což lze vyřešit mulčováním a umístěním do polostínu. Cibulky sázíme od poloviny září do konce října, některé odrůdy ještě později, až v listopadu. Různé odrůdy mají odlišné nároky na pH půdy. Při zavlažování vzrostlých lilií dbáme na to, aby voda nepřicházela do přímého kontaktu s listy. Náš tip: Množení je možné pomocí cibulových šupin lilie. Do květináče se spodními otvory (pro odtok přebytečné vody) nasypeme drobný štěrk, stačí tři nebo čtyři centimetry, na štěrk rozprostřeme asi tři centimetry rašeliny, přidáme zahradní zeminu, asi pět centimetrů a nahoru dáme směs rašeliny s pískem - šupiny sadíme špičkou vzhůru, vše důkladně zalijeme vodou.
Krokusy
Nejčastěji pěstovaným druhem jsou jarní krokusy. Na jaře vykvétají bílými, modrými, fialovými nebo žlutými květy, těm neublíží ani mírné jarní mrazíky (jakmile se objeví mráz, přitisknou se k zemi, když se země a vzduch zahřejí, květy se narovnají a zahradu krášlí dál). Větší než klasické krokusy, jsou krokusy velkokvěté (jejich původní barva je žlutá). Kvetou od března do dubna. U podzimních krokusů nejprve rostou jejich květy (od září do listopadu) a až poté, tedy na jaře, listy (zvládají mrazíky i pod -5°C). Bude se jim dařit jak v trávě, tak i v záhonu, na skalce a dokonce i nádobě. Stanoviště by mělo být na slunci, zejména pro podzimní krokusy, jarní snesou i mírný stín. Vadí jim přemokřená půda, ta musí být propustná. Půda by měla být hlinitopísčitá, lehce humózní, rozhodně ne vyhnojená chlévskými hnojivy. Sázíme-li do trávy, nesmíme sázet pod drny. Jarní krokusy vysazujeme v září nebo v říjnu, to ubývá hrabošů, podzimní pak v červenci a to do hloubky 3 až 10 cm.