Meloun – druhy a pěstování
Meloun se řadí mezi zeleninu, i přesto, že chuťově připomíná spíše ovoce. Jeho původ bychom našli v Africe, odkud se postupně rozšířil do Asie a Středomoří. Bez problémů ho lze pěstovat i v našich podmínkách, zejména na jižní Moravě, ale s ohledem k aktuálním letním teplotám, se ho nebojte vyzkoušet i v jiných regionech. Pokud disponujete velkým skleníkem, pak by vám v pěstování (kromě opylení) nemělo stát v cestě vůbec nic.
Na trhu naleznete dva druhy melounů. Jedním je meloun cukrový, který patří do rodu Cucumis – podobně jako okurky. Neustále dochází k jejich šlechtění. Plody jsou menší a často chutí připomínají jiné ovoce (nektarinky, ananas). Druhý je meloun vodní, který spadá do rodu Citrullus. Jedná se o typický velký meloun se zelenou slupkou, růžově červenou dužinou a černými semínky. Pěstování obou druhů je úplně stejné.
Hlavní tři zásady pro úspěšné pěstování melounu spočívají v dostatku vláhy, slunce a živin. Na těchto předpokladech závisí velikost a chuť plodů. Jeho sazenice si můžete předpěstovat již začátkem jara doma v květináči či za oknem. Vzhledem k tomu, že semínka klíčí při teplotě lehce nad 20 °C, je vhodné předpěstované sazenice vysadit na záhonek až ve druhé polovině května. V případě přímého výsevu je nutné počkat na prohřátí půdy na minimální teplotu 22 °C.
Semínka se vysévají do substrátu a hloubky přibližně 2 cm. V jednom kelímku či květináčku můžete předpěstovávat 2–3 rostliny. Semínka následně zahrňte substrátem, lehce přitlačte a pečlivě zalijte. Substrát udržujte neustále vlhký, nenechte půdu vyschnout. Sazeničkám nezapomeňte dopřát dostatek světla.
Pro přesazení sazenic na venkovní záhonek jej nezapomeňte důkladně připravit – záhonek vyplejte, zryjte, provzdušněte a urovnejte. Sazenice velké v řádu desítek centimetrů přesazujte po zmrzlých. Volte dostatečně prostorné stanoviště s velkým množstvím slunečního záření a nejlépe chráněné před větrem. Melouny lze pěstovat také na kompostu, který jim poskytne dostatek živin.
Meloun vyžaduje během růstu vydatnou závlahu. Zalévejte je alespoň jednou za tři dny přibližně 10 litry vody. Pokud je srážek nedostatek, pak je potřeba zálivku zvýšit. Rostlinám neuškodí ani kopřivová jícha. V případě výskytu plísně na listech je neprodleně odstraňte, aby se plíseň nešířila. Jakmile melounu zaschne slupka, je ideální čas pro sklizeň (obvykle koncem léta).