×
Hledat v našem blogu

Mák – pěstování a využití

Mák setý patří mezi náročnější rostliny. Na českých polích se s ním setkáte poměrně často. Není to s ním však úplně jednoduché. Mák lze pěstovat jak pro sklizeň makovic, tak i pro okrasu. Jak a to?

Pro výsev máku volte nezaplevelená a slunečná stanoviště. Mák je kvůli drobnému semínku a pomalému růstu zpočátku vegetace neschopný odolávat konkurenci plevelů. Půda by měla být středně těžká, hlinitá až hlinitopísčitá. V rámci osevního postupu je mák často zařazován po luskovinách (hrách, fazole), které půdu zanechávají kyprou, dostatečně provzdušněnou a zásobenou živinami. Mák je na vodu náročný od vzejití až do květu, proto je mu potřeba dopřávat pravidelnou a dostatečnou zálivku. Už k narašení potřebuje velké množství vody.

Jedná se o rostlinu dlouhého dne, snese tedy i mrazivější počasí a lze ho vysévat jako jednu z prvních plodin – již koncem února začátkem března. Seje se na povrch substrátu, respektive tak, aby byla vrstva půdy nad uloženým semínkem maximálně 5–20 mm silná

V průběhu vegetace je potřeba makový záhon plít, kypřit a zavlažovat. Z hlediska chorob je většina přenosná osivem, proto je vhodné vysévat zejména mořené osivo. Během vzcházení až do sklizně hrozí silné poškození houbovými chorobami (plíseň máku, helmintosporióza, plíseň šedá, padlí), proto se fungicidní ošetření stává nedílnou součástí v první polovině vegetace. Živočišní škůdci mohou také způsobit značné škody. Při vzcházení poškozuje rostliny krytonosec kořenový, stonky sáním deformují mšice a klopušky. Makovice může poškozovat krytonosec makovicovýbejlomorky. Ani bez insekticidních přípravků se při pěstování máku pravděpodobně neobejdete.

Ze všech rostlinných zdrojů je mák největším nositelem vápníku. Kromě vápníku obsahuje i mangan, fosfor či hořčík, který podporuje správnou činnost nervové soustavy. Mimo jiné má i antioxidační účinky, působí preventivně ke kardiovaskulárním nemocem a podporuje imunitu. Obsahuje i velké množství vitaminu E. Semínka jsou také bohaté na olejové a linolové kyseliny. Též se jedná o kvalitní zdroj bílkovin. Tak co, vyzkoušíte si ho také vypěstovat? 

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se