Listopad – už máte zahradu připravenou na zimu?
Většina okrasných rostlin je odkvetlá, případně jejich poslední kvítka spálily první přízemní mrazíky. Končí sklizně a i přípravy na zimní období jsou pomalu u konce. Zároveň je to měsíc, kdy na zahradě vzniká největší množství nepotřebné zeleně, a je tak vhodná doba k založení kompostu. Před příchodem mrazů můžete ještě vysít mrkev, cibuli nebo petržel.
Okrasnou zahradu v tomto období zdobí již jen zbytky barevného listí na stromech, červenou vás uchvátí javory, jeřáby i třešně, žlutou pak lípy, habry či modříny, s květy na rostlinách se setkáte už jen zřídka, když vykvetou nejpozdnější chryzantémy, vřesy nebo pozdní šafrány.
Pokud jsme to dosud neudělali, chvilku času věnujte růžím - keřové růže je potřeba obrýt, ke kořenům přihrnout zeminu a přikrýt je chvojím. U stromkových růží nejprve stáhnete korunu, poté ji opatrně ohnete, přichytíte k zemi a zakryjete chvojím, popřípadě zahrnete zeminou. Pozor na koruny starších rostlin, které byste mohli ohnutím poškodit – zkraťte je a obalte netkanou textilií. Jestliže je příhodné počasí a půda není dosud zmrzlá, můžete růže ještě vysazovat.
Záhony s trvalkami, nově vysazenými cibulovinami, hajními bylinami, dvouletkami a přikryjte chvojím nebo listím, zakrýt můžete na zimu také skalku, ale není to v našich klimatických podmínkách nezbytně nutné. Z balkónů a teras odstraňte letničky v květináčích a truhlících, ty umyjte a vydesinfikujte, aby byly připraveny na další sezónu. Rostliny, jež nesnáší zimní vlhko, přikryjte stříškou ze skla či plastu. Ta místa, kde chcete mít v příštím roce květinové záhony či trávník zryjte, pohnojte a případně povápněte.
V listopadu sklízejte i nejpozdnější druhy jablek.
"Jestliže není zahrada oplocená, měli byste chránit kmeny ovocných stromů proti okusu zvěří buď chemickými přípravky, nebo ochranným pletivem. Půdu kolem kořenů obryjte a pohnojte."
Pohnojte také stromky a keře drobného ovoce. Nejvíce hnojiva potřebují angrešty a rybízy, o něco méně pak maliny a ostružiny. Dostatečnou dávku poskytněte také jahodníkům a révě vinné. Odstraňujte kořenové odnože, vydatně je zalévejte a k těm nově vysazeným přihrnujte půdu. Broskvoně ošetřete přípravkem proti kadeřavosti. Z korun stromů odstraňte mumifikované plody a zlikvidujte je. Spadané listí průběžně shrabávejte a kompostujte. Pravidelně kontrolujte i stav uskladněného ovoce a zeleniny, zkažené či to kazící se vyhoďte.
Stále můžete sklízet pórek, růžičkovou kapustu a kadeřávek. Čínské zelí můžete stále ponechat na záhonech, protože mu teploty pod nulou neublíží. V zemi ponechte i ozimé druhy česneku, cibule, salátu a špenátu, případně je chraňte netkanou textilií proti nízkým teplotám. Vysévejte ještě mrkev, cibuli a petržel, které vyrostou brzy zjara.
Nepotřebnou zeleň uklizenou ze zahrady kompostujte. Do kompostu patří zbytky okrasných rostlin, zeleniny a ovoce, spadané listí, větvičky a poslední posekaná tráva. Jednotlivé vrstvy lehce prosypávejte zeminou. Hotový kompost připravujte pro jarní použití. Pokud jste ještě neudělali, tak dokončete sklizeň kořenové zeleniny. Pohnojte a zryjte záhony.
Rychlit můžete kořenovou i listovou petržel, cibuli sazečku a pažitku, které potom využijete v kuchyni při vaření, i cibuloviny, které vám svými květy udělají radost na vánočním stole.