×
Hledat v našem blogu

Léčivé keře v zahradě - 2. část

Existují keře, které jsou krásné na pohled, odolné, nenáročné, a jejich plody jsou nejen chutné, ale i léčivé. Teď je ten správný čas na jejich výsadbu, tak neotálejte.

Kustovnice čínská

Lycium chinense je keř pocházející z jihovýchodní Asie, který patří do čeledi lilkovitých. Keře mohou dorůst až do výšky dvou metrů, jsou opadavé a větve jsou převisající, lze ji pěstovat téměř všude. Nevadí ji znečištěné ovzduší, netrpí ani na škůdce a choroby.

Dobře poroste v písčitých, chudých půdách s dostatkem vápna na slunečném stanovišti. Rostliny vysazujeme v březnu až dubnu, na vzdálenost 2–2,5 m a v řádcích na 1–1,5 m. Do jámy se vyplatí dát vyzrálý hnůj nebo lépe kompost. Půda kolem rostlin se udržuje nakypřená, bez plevelů nebo zamulčovaná kůrou. Kvete od června do října drobnými fialovými kvítky. Plody jsou 1–2 cm dlouhé, jasně oranžovo-červené bobule na dlouhých stopkách, které se objevují 2–3 rok po výsadbě. Prospívá jí výchovný řez, jehož cílem je zajistit brzkou násadu plodů.

Každý plod obsahuje spoustu vitaminů, minerálních látek, polysacharidů, aminokyselin, stopových prvků a nesčetné množství karotenoidů – nejvíce ze všeho ovoce. Proto také pomáhá při opalování a působí i proti stárnutí a depresím. Příznivě působí na celý lidskýorganismus – harmonizuje činnost jater a ledvin, posiluje obranyschopnost a imunitu, zlepšuje krvetvorbu, snižuje krevní tlak a cholesterol, bojuje proti alergiím a astmatu, posiluje zrak a kůži.

Moruše bílá

Morus alba je strom dosahující výšky až dvaceti metrů. Druhů existuje více. Původem je z Číny a v Evropě se objevila již před několika staletími. Moruše původně sloužila jako potrava pro bource morušového.

Pěstuje se spíše v teplejších oblastech. Ideální klimatické a pěstitelské podmínky se nacházejí v regionech s průměrnou roční teplotou nad 8 °C. Na chráněném, výhřevném a slunném místě však může růst i v o něco vyšších polohách. Stromy si dokážou vodu a živiny zabezpečit z hlubších půdních vrstev, protože hluboce a bohatě koření, nejsou proto náročné na výživu. Vyhovují jim nejvíce výhřevné, dostatečně propustné půdy.

Plody moruše se tvarem podobají ostružině. Jedná se o plodenství nažek uzavřených do zdužnatělého okvětí (u ostružiny mluvíme o souplodí peckoviček). Souplodí jsou buď tmavě fialová anebo v případě moruše bílé bílá. Moruše mají vysoký obsah vitamínu C, dále obsahují vitamin K a řadu minerálů - železo, vápník, fosfor, nebo draslík, hořčík a také velké množství vlákniny a bílkovin. Jsou ideální jako chutná a zdravá svačina, vzhledem k vysokému obsahu (přibližně 50 %) přírodních cukrů, zejména glukózy a fruktózy. Na ovoce také mají relativně vysokou hladinu bílkovin (přibližně 10 % pokud jsou sušené) a žádný tuk. Stravitelná vláknina představuje asi 10 %. Moruše jsou také významným zdrojem přírodního antioxidantu resveratrolu. V čínské tradiční medicíně jsou bílé moruše známé po staletí a používají se k léčbě únavy a slabosti Také prý prospívají ledvinám, léčí slabost a únavu, upravují chudokrevnost, pomáhají chránit před rakovinou, brání předčasnému šedivění vlasů, zlepšují spánek a zklidňují mysl.

Tag: zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se