Léčivé keře v zahradě - 1. část
Existují keře, které jsou krásné na pohled, odolné, nenáročné, a jejich plody jsou nejen chutné, ale i léčivé. Teď je ten správný čas na jejich výsadbu, tak neotálejte.
Arónie neboli temnoplodec, zvaný též černý jeřáb.
Aronia melanocarpa je pohledný, nenáročný keř, jehož plody obsahují spoustu cenných látek, posilují imunitu, pomáhají při arteroskleróze. Temnoplodec patří do čeledi růžovitých a je vzdáleně příbuzný hrušni a jeřábům.
Kvete bíle a listy se na podzim zbarvují do oranžovorudého odstínu, jde tedy o okrasnou a velmi užitečnou dřevinu zároveň. Podzim je čas sklízení plodů, a pokud arónii na zahradě ještě nemáte, je také vhodný k výsadbě.
Temnoplodec je velmi nenáročný na půdu, stačí mu pouze slunné místo.
Jako okrasné jsou pěstovány tři druhy, z hlediska užitkovosti a léčivé hodnoty plodů je nejvhodnější právě Aronia melanocarpa. Keře jsou odolné vůči suchu, škůdcům, chorobám a snáší průmyslové znečištění. Dorůstá většinou kolem 2 m a není potřeba jej zastřihovat, na koncích větviček naopak rodí nejvíce plodů. Hodí se i do volně rostoucích živých plotů. Vysazujeme v průběhu října až do poloviny listopadu nebo v průběhu jarních měsících.
Plody aronie mají vysoký obsah vitamínu C a antioxidantů. Černé zbarvení malviček aronie vzniká z vysokého obsahu fenolických sloučenin, zejména antokyanů. Z dalších látek, které plody obsahují, jsou to cyanidin-3-galactoside, epicatechin, kofeinová kyselina, quercetin, delfinidin, petunidin, pelargonidin, peonidin a malvidin. Všechny patří do skupiny flavonoidů.
Zdravotní význam má arónie, i když se zavaří, ale přínosnější jsou plody čerstvé.
Trpkou chuť můžeme odstranit rozmačkáním plodů s medem nebo smetanou. Plody temnolodce mají blahodárný vliv na krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak. Doporučují se při arteroskleróze. Prospěšné jsou i při cukrovce – obsahují přírodní sorbit, sladidlo vhodné i pro diabetiky. Nejen obsah vitamínů je cenný, ale také bioflavonooidů, rutinu pro pevné cévy, který se z plodů i extrahuje pro výrobu léčiv, a dále železa, jódu, fluoru, manganu a dalších mikroelementů, nezbytných pro pevné zdraví a vitalitu.