×
Hledat v našem blogu

Květen je pro zahrádkáře náročným měsícem

Zahradníci se musí zahradě intenzivně věnovat a dát si pozor na jakékoliv nedostatky v ošetřování, ty se totiž v následujících měsících zaručeně negativně projeví.

V závislosti na počasí jsou v květnu na našich zahradách pravděpodobně nejdominantnější kvetoucí ovocné stromy. Barvami však začaly hýřit i záhony a okrasné keře. Kvetou šeříky, hroznovce, azalky, rododendrony, sakury a další. Rododendrony dostatečně zavlažujte a po odkvětu ihned vylamujte tvořící se semeníky. Raně kvetoucím dřevinám, jako jsou právě šeříky nebo sakury, odstraňujte usychající květy, aby květenstvím neprorůstaly nové výhony. Po odkvětu seřízněte na 2–3 očka také okrasné mandloně a slivoně. Z trvalek nakvétají hořce, kamzičníky, konvalinky, sasanky, pryskyřníkyorlíčky a jiné. Stále kvetou cibuloviny, jako např. tulipány, okrasné česneky nebo narcisky. Stříhejte všechny listnaté a jehličnaté dřeviny, které chcete tvarovat. U zakrslých jehličnanů zaštipujte měkké výhony, čímž se tvaruje a zahušťuje koruna stromu.

Pravidelně již sekejte trávník, který by neměl dospět do stádia kvetení. Hnojte ho, odstraňujte z něj plevele a zavlažujte. V záhonech udržujte vláhu a zároveň se zbavte plevelů, pokud je budete mulčovat rozdrcenou borkou. Můžete vysazovat okrasné dřeviny v kontejnerech a popínavé rostliny ke konstrukcím. Na konci měsíce můžete již vysazovat dvouletky pro podzimní výsadbu. Po zmrzlých přesuňte na venkovní stanoviště rostliny, které jste přezimovali v nádobách, po otužení je přesaďte do nové půdy a ošetřete proti škůdcům.

Na zeleninové záhony vysévejte fazol, hrách, červenou řepukvěták a čekanku. Vysazujte předpěstovanou sadbu – hlávkové zelí, polorané kedlubny, květáky či poloranou letní kapustu. Po zmrzlých pak také salátové okurky a nakládačkysilná keříčková i tyčková rajčata, dýně, cukety a další teplomilnější druhy. Zeleninové výsevy, které již vzcházejí, jednoťte, hustá výsadba by snížila kvalitu sklizně. Záhony zavlažujte, hnojte a okopávejte. Je-li dostatečné teplo, začněte ve sklenících a pařeništích větrat. Melouny, lilky či papriky pěstujte na teplém a chráněném místě. Starejte se také o jahodníky, které pravidelně zalévejte, okopávejte, odplevelujte a přihnojujte kompostem. Jestliže se ještě objevují mrazíky, kvetoucí jahodníky chraňte netkanou textilií, kterou však přes den sundejte, aby mohly být květy opylovány.

Ovocné stromy potřebují dostatek vláhy, proto je pravidelně zalévejte. Věnujte se také postřikům proti nemocem a škůdcům a to u všech druhů rostlin. Do korun stromů zavěste třeba feromonové lapače, které škůdce přitáhnou. Stromy, které bohatě kvetly, vyživujte kapalnými hnojivy. Mají-li stromy, jako broskvoně, jabloně a hrušně nasazeno na velkou úrodu, měli byste plody protrhat, aby měl každý dostatek místa pro růst.

Tag: zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se