Kosatce - květy rozmanitých barev
Kosatce se dělí podle výšky (zakrslé, nízké, středně vysoké, vysoké) i tvaru květů (bradaté a bezbradé), velikosti květu a podobně. Na výběr je z více než 1 000 kultivarů, takže si určitě vybere každý. Lepší je si zpočátku pořídit klasické zahradní odrůdy, botanické druhy a hybridy bývají náchylnější na plísně.
Kosatce vykvétají velmi brzy z jara, většinou už v březnu, jakmile odtaje poslední sníh. Výsadbu kosatců můžete provádět na jaře či na podzim, vždy záleží na klimatických podmínkách na konkrétním stanovišti. Do příchodu zimy musejí dostatečně zakořenit, pokud by se to nepodařilo, mohlo by to znamenat, v důsledku namrznutí oddenků, úhyn rostliny.
Stanoviště kosatcům vyberte slunečné, s propustnou, výživnou, předem vyhnojenou půdou. Půdu vyhnojte kvalitním kompostem nebo plným hnojivem. Hloubku výsadby volte podle velikosti cibulky. Stejně jako u jiných cibulovin by měla vrstva zeminy nad cibulkou být asi dvakrát větší než výška samotné cibulky. Sázíte-li oddenky, měly by být zakryté okolní zeminou asi do 2/3 jeho výšky. Pokud by se výsadba oddenku provedla příliš hluboko, s největší pravděpodobností by pak rostlina uhynula – v okolí oddenku by se hromadila voda. Zálivku a hnojení provádějte zejména zjara. Při hnojení nikdy nepoužívejte dusíkatá hnojiva a čerstvou mrvu. Vhodná jsou pouze fosforečná hnojiva, která podporují kvetení. Aby se rostliny nevysilovaly, odkvetlé a suché květy odstraňujte.
Kosatce můžete vysazovat nejen do skupin s ostatními cibulovinami, ale i samostatně na záhony, nebo do skalek. Dobře se budou vyjímat i v nádobách.
Výsadba do nádob:
Na dno nádoby umístěte drenážní vrstvu, vsypte dostatečně propustnou zeminu, dobře zásobenou živinami a do ní zasaďte (počet podle velikosti nádoby) cibulky drobnějších odrůd kosatců, případně i jiných cibulovin. Nádobu nechte přes zimu v chladnější místnosti s teplotou okolo 5 °C. Na jaře nádobu umístěte na terasu nebo do chladnější místnosti v interiéru. Poté už se můžete těšit na jejich krásné první jarní květy.