×
Hledat v našem blogu

Kedlubna – pěstování a využití

Kedluben nebo také kedlubna, někdy také nesprávně nazývána jen brukev, je šlechtěnou varietou druhu brukev zelná a patří mezi nejžádanější košťálové zeleniny. Její původní forma se ve volné přírodě nevyskytuje. Řadu odrůd je možné pěstovat i v létě a na podzim. Pěstuje se pro nadzemní zdužnatělou stonkovou hlízu nejčastěji světle či tmavě zelené barvy, ale existují i kultivary fialové, konzumovat se mohou i listy.

Záhon na pěstování kedluben si připravte již na podzim. Vyhnojte ho dobře rozloženým kompostem. Půda by měla být středně těžká, snadno záhřevná, bohatá na humus a živiny, nejlépe s neutrální nebo slabě alkalickou reakcí. Umístíme je tam, kde je vlhčí klima. Rané odrůdy pokud možno vždy předpěstujte. S výsevy můžete začít již v únoru do poloteplého pařeniště, po vyklíčení sazenice přepícháme do sadbovačů. V bytě není předpěstovávání kedluben vhodné, je zde příliš teplo. Na stanoviště vysaďte vždy jen silné a zdravé sazenice. Sazenicím je třeba zajistit rovnoměrné zavlažování. Na záhoně je pravidelně zalévejte střední dávkou vody, odplevelujte a okopávejte. Jarní odrůdy při výsadbě lze zakrýt netkanou textilií. Zálivka musí být pravidelná a rovnoměrná, aby hlízy nepraskaly. Za sucha hlízy dřevnatí a po větším zalití praskají. Doba sklizně trvá 2–3 týdny a sklízí se probírkou. Pozdní odrůdy jsou vhodné i ke skladování, při teplotě 0°C a 90–95% vzdušné vlhkosti vydrží poměrně dlouho v konzumovatelném stavu.

Rané odrůdy

Délka vegetace je 80–110 dní. Semena se vysévají v únoru v polovině dubna se pak přesazují ven nebo do skleníku či fóliovníku do sponu 25x25 cm. Sadbu chráníme netkanou textilií.

Azur – Modrá kedlubna vhodná pro polní pěstování, odolná dřevnatění a praskání hlízy. Dužnina má lahodnou chuť, je vhodná do salátů.

Blankyt – Odrůda s menším počtem listů, odolná dřevnatění, dobré výsledky dává i z přímých výsevů.

Luna – Velmi raná bílá odrůda, odolná vybíhání, dřevnatění a praskání hlíz. Doporučuje se ji i přesto při jarním pěstování pravidelně zalévat.

Moravia – Velmi výnosná, raná odrůda bílé brukve. Má lahodnou chuť a jemnou dužninu. Tato odrůda vyžaduje větší spon.

Letní odrůdy

Délka vegetace je 100–140 dní. Semena vyséváme v březnu či dubnu, v první polovině května je vysazujeme na stanoviště ve sponu 25x25 cm.

Kozmanova Modrá – Polopozdní modrá kedlubna s vegetační dobou až 120 dní. Doporučuje se pěstovat ji z postupných přímých výsevů. Sklízí se od července do října.

Pozdní odrůdy

Vegetační doba je 130–170 dní. Vysévají se od přelomu dubna/května do poloviny srpna do sponu 40x30 cm. 

Gigant – Velmi oblíbená pozdní bílá odrůda, která má vegetační dobu až 150 dní. Vysazovat ji lze již v květnu do sponu 50x50. Dužnina nepraská a nedřevnatí. Odrůda snese mráz až do -12 °C. Odrůda Gigant byla vyšlechtěna v Československu v roce 1978. Výhodou této obří kedlubny je nejen její velikost a váha až 5 kg, ale také to, že i dlouhou dobu po sklizni si dokáže udržet skvělé chuťové vlastnosti.

V kedlubně jsou mimo jiné nejvíce obsaženy vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5 - kyselina pantoténová, B7 – Biotin, B8 – Inositol a B9 – kyselina listová), vitamin C, E a K a také řada minerálních látek, jako železo, hořčík, vápník, zinek, draslík, mangan, fosfor, selen, měď, síra, jód a sodík. Obsahuje navíc karoten, vlákninu a éterické oleje. Jejich konzumací lze snížit hladinu cholesterolu v krvi, podpořit krvetvorbu a díky vláknině také zprůchodnit střeva, což ocení lidé trpící zácpou. Konzumovat lze i listy, které obsahují množství vápníku a více vitamínu C, než samotné hlízy. Jsou skvělé jako přísada do zeleninových salátů.

Tag: Zelenina
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se