×
Hledat v našem blogu

I bonsaje je nutné zazimovat

Nádherné miniaturky s půvabem starých vzrostlých stromů, které v sobě spojují kouzlo přírody a pěstitelské umění. Vypadají krásně nejen v zahradách, ale i na terasách nebo doma na komodách či policích. Umění pěstování bonsají k nám dorazilo z Číny, kde se miniaturizaci stromků a jejich pěstování v miskách věnují již po staletí.

Na interiérové bonsaje se upravují zejména citrusy nebo drobnolisté fíkusy (benjaminy). Mnohem snazší na péči a méně náročné jsou venkovní bonsaje. Rozhodnete-li se pro jejich pěstování, vyberte si takový stromek, kterému se v našich klimatických podmínkách dobře daří. Naše klima by exotickým dřevinám nemuselo prospívat, i když vypadají krásně. Z jehličnanů jsou ideální borovice nebo modříny, z listnatých stromků se osvědčily například duby, lípy, buky či javory. Zkusit lze i hlohyně, jalovce nebo opadavé azalky.

Rostliny v relativně malých miskách potřebují pravidelnou péči, a to zejména v letním období – kořenový bal se rychle zahříváprosychá a zálivka je nutná opravdu téměř každý den. Nikdy však nepoužívejte k zálivce trvalé ponoření bonsaje do nádoby s vodou, to jí pomůže maximálně tak k rychlému uhnití kořenů. Jestliže pěstujete bonsaje na záhoně, lze je kdykoliv přenést do misky (je lepší začít s miskou větší a postupně ji zmenšovat). Při pěstování v misce bonsaje vždy kotvěte drátem.

Styly pro tvarování stromků

Bonsaje se podle tvaru kmene rozdělují do pěti základních stylů:

  • Vzpřímený styl – často se uplatňuje u pokojových bonsají, kmen je rovný, neprohýbaný a směřuje kolmo k nebi.

  • Volně vzpřímený styl – kmen je lehce zvlněný, ale také směřuje k nebi.

  • Šikmý styl – na jedné straně stromku často chybí všechny větve, kmen je zešikmený, a připomíná strom vzdorující silné vichřici.

  • Polokaskádový styl – kmen je víceméně vodorovný, ale je ohnutý k zemi.

  • Kaskádový styl – pod pěstební miskou často bývá umístěn stoleček nebo podložka, aby kmen měl kam růst, ohýbá se totiž pod úroveň země.

Venku po celý rok vydrží bonsaje vytvořené z našich původních druhů dřevin, ovšem kořeny by v malé misce snadno promrzly, pokud bychom nádoby před mrazem neochránili. Jestliže pěstujete bonsaje celoročně v miskách, před příchodem zimy je musíte i s miskou zapustit do země. Přezimování ve studeném pařeništi či zahloubeném záhonu se vyplatí u choulostivějších druhů, jako jsou např. japonské javory. Použijte netkanou textilii nebo rákosové rohože namísto pařeništních oken. A nezapomeňte, výpěstky musí mít i v zimě dostatek vláhy, musíte tedy myslet na zálivku.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se