Blíží se čas babího léta, jak se postarat o květiny?
Vytrvalé okrasné květiny jsou odolné vůči mrazům a kvetou téměř do zimy, ty ostatní musíte včas uschovat. Letničky odkvétají a na záhonech se začínají vybarvovat pozdně kvetoucí trvalky jako např. vytrvalé podzimní slunečnice, zástupci rodů Aster, chryzantémy a okrasné trávy. Pozdní trvalky mohou ohrožovat houbové choroby, o které není v deštivém podzimu nouze. Proti houbovým chorobám, lze využít různé postřiky.
Náš tip:
Před likvidací letniček na kompost skliďte jejich semena.
První mrazíky se podepíší především na těch druzích letniček, které v listech, stoncích a květech obsahují více vody. Přestože mají i na podzim nasazeny spousty poupat, díky chladnějším nocím se neotevírají tak hojně a rychle jako v létě. Bez obav lze na kompost vynést begonie, aksamitníky (afrikány), jednoleté astry nebo cínie, pozor však na letničky, které se rozmnožují samovýsevem, např. měsíčky a hledíky. Jejich semena v půdě přezimují a na jaře začnou klíčit. Stejně tak i stínomilné lobelky odolávají mrazu a objevují se počátkem nového léta na místech 1–2 let starých výsadeb. V dalším roce může také vyrůst semeno skočce, slunečnic, mirabilis jalapa. Samovýsevné schopnosti lze však také využít. Rostliny nechejte vysemenit v místech, kde si v příštím roce přejete jejich růst.
Trvalky je před příchodem mrazů potřeba přikrýt, udělejte tedy nastýlku z chvojí, slámy nebo listí, pomoci může i bílá netkaná textilie. Rostliny, jako např. jiřiny, gladioly, kany a další, které nesnesou mrazy je potřeba včas uložit do tepla.
Po prvním mrazíku jiřiny seřízněte asi 10 cm nad zemí, označte si je cedulkou (výška a barva) a poté je opatrně, abyste nepoškodili křehké hlízy, vyrýpněte. Hlízy očistěte od hlíny a nechte oschnout na slunci, asi na týden je uložte do míst, kde je sucho a teplota do 20 °C. Jiřiny pak uložte ve sklepě s klimatem vhodným pro brambory a jablka. Nechte je ležet volně, bez zakrytí, zasypané jen lehce vlhkou rašelinou, hoblinami, pilinami či pískem.
Gladioly uložte očištěné na suchém, chladném a temném místě, třeba v nějaké bedýnce či krabici. V zemi však přezimují nejmladší cibulky mečíků, takzvaný brut. Druhý rok naroste, ale větší hlíza již nemá naději přezimovat, proto ji musíte na zimu ze země vytáhnout.