Banánovník Sikkism - Musa sikkimensis - prodej semen - 3 ks
Banánovník Sikkism je mrazuvzdorná odrůda banánovníku pocházející z oblasti Bhútánu a Indie.
Dosahuje výšky 4–6 m.
Vytváří velké zelené listy s červeným pruhem a krásné červené květy.
Banány jsou jedlé a a mají sladkou chuť.
Banánovník je tropická rostlina, která vyžaduje dostatek místa na jasném světlém stanovišti (ne ale na přímém slunci). Potřebuje vysokou pokojovou teplotu – během léta nejméně 25 °C, v případě pěstování jakožto pokojová rostlina přes zimu vyžaduje rostlina minimálně 15 °C.
Semena je možné vysévat celoročně, v létě rostlinu můžeme přesunout na balkon nebo terasu na chráněné polostinné místo. Lze pěstovat venku na záhonku, kde však vyžaduje více pozornosti.
Před samotným výsevem obal semen jemně narušíme pilníkem a na 2–3 dny namočíme do vlažné vody. Poté je vysejeme do běžného substrátu. Rostlina není náročná na půdu, stačí lehký a dobře propustný substrát – např. pro fíkusy nebo můžeme smíchat kompost, rašelinu a písek v poměru 2:1:1.
Klíčení je velmi nepravidelné, může trvat až 1–6 měsíců.
Banánovník Sikkism je sice mrazuvzdorná odrůda, ale jeho otužilost se týká pouze jeho kořenů. Již kolem 5 °C se jeho růst zastavuje. V -2 °C listy namrzají. Při dlouhodobých mrazech namrzá a ztrácí i stonek, který obsahuje velké množství vody. Během tuhých mrazů poléhá k zemi a na přelomu měsíců dubna a května opět vyrazí z nových pupenů.
Přes zimu je potřeba chránit jeho kořeny mulčem a co nejlépe zakryté. Poté můžete chránit i jeho nadzemní části – účinné je použití zimního zahradnického rouna. To, jak velká část rostliny se během zimy ztratí však záleží na jejím průběhu. Je však potřeba počítat s tím, že většina listů i horní část stonku mrazům podlehnou téměř stoprocentně.
Při velmi tuhých zimách a nedostatečném krytí může celá rostlina vymrznout. Je třeba mít stále na paměti, že se přece jen jedná primárně o tropickou rostlinu.
Jakmile začne banánovník růst, je nutné mu dopřát hodně vody a přiměřené hnojení.
Během léta rostlinu hojně zaléváme odstátou vodou o pokojové teplotě. V zimě zálivku můžeme omezit na minimum, je dobré půdu nechat proschnout.
Banánovník během léta hnojíme alespoň jednou za 14 dní tekutým hnojivem pro pokojové rostliny s větším podílem draslíku. V zimě stačí přihnojovat pouze jednou do měsíce.
Pokud kořeny banánovníku prorostou květináč, je nutné rostlinu přesadit do většího. Nepřesazujeme ji příliš často, stačí pouze jednou za 2–3 roky.