×
Hledat v našem blogu

Andělika lékařská, rostlina s neobyčejnými účinky působícími na lidské tělo

Díky svým účinkům si Archengelica officinalis, syn. Angelika archangelika pravděpodobně vysloužila své jméno. Je jednou z mála rostlin, které se hodí do vlhkých, chladných zákoutí vaší zahrady, kde se stane jejich dominantou (je totiž mohutného vzrůstu). Je optimálním doprovodem např. ke kapradinám nebo bohyškám.

Vzhledem ke své mohutnosti ji dopřejte opravdu dostatek místa. V ideálních podmínkách je schopna dorůst až přes tři metry vysoko. Vyhovovat jí bude hlubší zem s dostatkem vláhy, protože kořeny tlustší než centimetr, vhodné ke sběru, vedou až do půlmetrové hloubky. 

Kupujte opravdu čerstvá semena, jelikož rychle ztrácí klíčivost. Po vysetí je substrátem příliš nezasypávejte, pro vyklíčení musí být v těsné blízkosti povrchu nebo na něm, mají rády světlo. Semena by se měla do půdy zasadit co nejdříve po dozrání, aby mohla přemrznout. Potom už je potřeba jen zalévat a zalévat. Posléze ji lze množit dělením trsu kořenů. 

V prvním roce vytváří rostlina jen přízemní růžice listů a její snahou je spíše se rozkořenit, podobně jako divizna, ve druhém roce vykvétá a je na nás, co z ní budeme sklízet. Jestliže chcete sklízet kořeny, stonky odstraňujeme, v případě sběru semen, dáváme pozor, aby rostlinu nenapadly mšice, které jí dokáží úplně zničit. Počasí sledujeme v případě sběru květů. Kvetení je pro rostlinu velmi vyčerpávající, do květu dá všechny své síly, což se ale negativně projeví na síle kořenů a může to ovlivnit jejich sběr. Pozor - při odstraňování stonků je důležité nepotřístnit se vytékající šťávou, která obsahuje ochranné dráždivé látky, které jsou schopné způsobovat alergické pálení, ekzémy a podobné dermatitidy! Není to tak silné jako u bolševníku, ale fotosenzibilizaci to vyvolává také.

Semena obsahují dvojnásobek silic i ostatních účinných látek kromě hořčin, než ostatní části rostliny. V kořenu je nejvíce silic na jaře druhého roku, než rostlina začne kvést (většinou se ale sbírá na konci druhého roku na podzim, kdy je kořene nejvíce a obvykle ve velmi dobré kvalitě). Starší kořeny zčernají a rozpadají se.

Z hlediska léčitelství andělika posiluje organizmus jak po fyzické tak zvláště po psychické stránce. Uklidňuje při stresech i lokálně při vegetativním nervovém podráždění. Pomůže s likvidací patologických kvasných procesů v trávení, snižuje plynatost, zaražené prdy. Spolu s dalšími hořkými bylinkami je výborným prostředkem pro zlepšení trávení, ale i sama zvyšuje chuť k jídlu při nervovém či organickém nechutenství a současně zlepšuje vstřebání živin ve střevech. Nesmí se však předávkovat, jinak přicházejí bolesti hlavy, nespavost, svědění pokožky, světloplachost, podráždění ledvin, krvácení vředů. Není vhodné ji podávat ani těhotným a kojícím nebo malým dětem vzhledem ke zvýšení senzitivity.

Anděliku využijete i v kuchyni - její stonky - na přípravu zavařeniny nebo kandování, podobně jako u ovoce, pro přípravu likéru pro zlepšení trávení - andělika vyluhovaná v silné kořalce nebo bílém víně (50-100 g kořene nebo semene v 1 l bílého na pár měsíců). Může se přidat i do polévky jako koření.

"

Tag: Bylinky
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se