Aby zahrada na jaře kvetla
Je tedy na čase vybírat místa kam umístíte cibulky tulipánů, krokusů, sněženek, narcisů, hyacintů, modřenců, ladoněk aj. Cibulky stačí jednou vysadit a svou krásou vás při správné péči mohou těšit i několik let.
Základem úspěchu je dobrá půda. Většině cibulovin vyhovuje propustná, výživná půda. Vylepšit ji můžete zralým kompostem či kravským hnojem. Pokud je půda těžká a nepropustná, je potřeba pro cibulku vyhloubit prostornou a hlubokou jamku (cca 30 cm) a na dno vložit drenáž – písek či drobný štěrk smíšený se zeminou. Na místo se sázejí tak, aby hloubka jamky trojnásobně převyšovala výšku cibule. Působivé jsou skupinové výsadby o alespoň 20 ks. Cibulky sázejte alespoň 10 cm od sebe.
Podzimní cibuloviny jsou prvními posly jara. Jsou atraktivní jako obruba záhonů, cest a chodníčků, ale vyjímat se budou i uprostřed trávníku nebo jako podsadba stromů. Vybereme-li nižší druhy, budou krásné i v nádobách a truhlících.
Nejoblíbenějšími cibulovinami jsou zřejmě tulipány vyšlechtěné do stovek barevných odstínů, výšek, plných i jednoduchých květů, vydrží kvést od dubna do června.
Jaro by se neobešlo bez květů modřenců, snědků, sněženek, bledulí a talovínů, které prospívají i pod stromy.
Krokusy vyžadují lehké půdy a slunečné stanoviště, stejně jako hyacinty.
Vděčnými cibulovinami jsou narcisy. Jsou odolné, vyšlechtěné do mnoha variet a porostou i v těžších půdách. Potřebují více vláhy, než ostatní cibuloviny.
Jestliže se na zahradě vyskytují hryzci nebo hraboši, cibulky chráníme dostatečně hustým pletivem, nebo je vysazujeme v perforovaných drátěných či plastových košících.
Velkým pomocníkem při sázení, zvláště do trávníku, je sazeč, kterým snadno vyrýpneme špalík zeminy.