×
Hledat v našem blogu

Aby bylo jaro barevné

Lilie
Ideální doba na vysazování cibulí lilií je od konce září do konce října – ideálně před prvními mrazíky, aby cibule stihly zakořenit. Sázet je můžete i na přelomu zimy a jara, nejlépe na začátku března. Cibule vysazujeme do hloubky rovnající se trojnásobku průměru cibule. Před výsadbou je vhodné cibule namořit fungicidními přípravky. Lilie vyžadují slunné nebo polostinné stanoviště s neutrální až mírně kyselou půdou. I když existují výjimky – lilie, které přímo vyžadují půdu vápenitou. Zemina by měla být však vždy vzdušná s vysokou výživovou hodnotou a dobře propustná. Vhodná je směs zahradní zeminy, kompostu, rašeliny a písku v poměru 1:1:2:2. Substrát musí být tedy mírně vlhký, nikdy však přemokřený. Pozor! Liliím neprospívá ani delší sucho.
V létě je tedy vhodné lilie mulčovat kůrou nebo štěpkou. Jsou mrazuvzdorné, přesto cibule na zimu přikryjte chvojím či listím.

Drobné jarní cibuloviny
Jako jsou modřence, sněženky a bledule, talovíny, puškinie, ladoňky a ladoničky, řebčíky(např. kostkovaný), snědky aj. sázíme od konce září do konce října. Hloubka výsadby cibulí (hlízek) závisí na jejich velikosti. Obecně platí pravidlo, že hloubka výsadby by měla odpovídat trojnásobku výšky cibule nebo hlízy, tzn. drobné cibuloviny 6 až 8 cm, větší pak 12 až 15 cm. Většina z nich vyžaduje slunné stanoviště a humózní propustnou půdu. V lehkých půdách je sázejte hlouběji. Drobné cibuloviny, jako např. krokusy, ladoňky, modřence, puškinie a další jsou nejkrásnější až po vytvoření větších trsů, tedy až několik let po výsadbě. Na stanovišti je tedy ponecháme několik let.

Liliochvostec
Liliochvostec sázíme počátkem podzimu (nejlépe v září). Stanoviště vybereme slunečné s půdou bohatou na živiny. Jáma musí být hluboká alespoň 50 cm. Na jejím dně by měl být písek (jako drenáž), kterým pak posypeme kořeny i shora. Samotná hlízka tedy bude asi 15 cm pod povrchem. Jámu zasypeme propustnou zeminou. Hlízky jsou křehké, takže při jejich výsadbě musíme být opatrní. Ulomíme-li centrální výběžky, jiné již nenarostou. Aby v zimní vlhkosti kořeny neuhynuly, je vhodné místo posypat listím nebo chvojím (alespoň první rok po výsadbě). 

Řebčík královský 
Nejvhodnější dobou pro výsadbu je konec léta a začátek podzimu. Vyžadují slunné a teplé místo, případně mírný polostín. Jde o mrazuvzdornou cibulovinu, která na jednom stanovišti zůstane více let. Při přesazení již zakořeněných rostlin se může stát, že by rostlina poté odmítla kvést. Půda by neměla být ani příliš suchá, ani přemokřená a měla by obsahovat dostatek živin. Těžké jílovité a hlinité zeminy odlehčíme zapracováním štěrku nebo hrubého písku. Cibule sázíme cca 25 cm hluboko, nejlépe mírně šikmo, tím omezíme možnost napadení cibulí hnilobou a plísněmi. 

Náš tip: záhony nebo skupiny s vysazenými cibulemi chráníme v zimě na silně slunných místech lehkým krytem z chvojí nebo jinou vzdušnou pokrývkou proti častému rozmrzání půdy.

Tag: Cibuloviny
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se